Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 2268 ze zmianami).
Pomocy udziela się w szczególności z powodu:
-
ubóstwa;
-
sieroctwa;
-
bezdomności;
-
bezrobocia;
-
niepełnosprawności;
-
długotrwałej lub ciężkiej choroby;
-
przemocy w rodzinie;
-
potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
-
potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
-
bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
-
trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
-
trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
-
alkoholizmu lub narkomanii;
-
zdarzenia losowego lub sytuacji kryzysowej;
-
klęski żywiołowej lub ekologicznej.
W systemie pomocy społecznej przez rodzinę rozumie się osoby spokrewnione i niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej. W 2022 r. dla osoby samotnie gospodarującej jest nim kryterium dochodowe w kwocie 776,00 zł., natomiast dla osoby w rodzinie - kwota 600,00 zł.
Osoba lub rodzina (zamieszkująca w Augustowie) ubiegająca się o pomoc społeczną może zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy wymagają uprzednio przeprowadzenia przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Rejony pracy pracowników socjalnych (spisy ulic) udostępnione są na tablicy ogłoszeń w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie na ul. 3 Maja 60.